Czy Apostołowie wierzyli, że Jezus jest Bogiem?
Jezus z Nazaretu spędził pierwsze trzydzieści lat w ukryciu. W tym czasie mało kto wiedział o cieśli z niedużego miasta w Galilei. W kolejnych trzech latach jednakże to, co mówił przyciągnęło uwagę wszystkich, którzy go słuchali, a były to słowa, które na zawsze zmieniły świat. Dokonywał też czynów, których nikt wcześniej nie dokonał. Potrafił uspokoić burzę, leczył choroby, przywracał wzrok, a nawet wskrzeszał umarłych do życia.
Największą różnicą między Jezusem Chrystusem a innymi religijnymi przywódcami, jak twierdzą chrześcijanie, było to że twierdził, iż jest Bogiem (zob. „Czy Jezus twierdził, że jest Bogiem?“). Gdyby okazało się to nieprawdą, cała Ewangelia straciłaby wiele na wiarygodności. Przekazał nam, że Bóg tak nas umiłował, że stał się człowiekiem, aby umrzeć za nasze grzechy i zapewnić nam wieczne życie z Nim. Gdyby Jezus nie był Bogiem, oznaczałoby to, że nas okłamano.
Niektóre religie uczą, że Jezus był stworzeniem. Są też bestsellerowe książki, np. „Kod Leonarda da Vinci”, w których napisane jest że ani Jezus ani apostołowie nie twierdzili, że Jezus jest Bogiem (zob. Czy spisek z Kodu Leonarda da Vinci to prawdziwa teoria?)
Tego typu ataki na bóstwo Chrystusa stawiają pod znakiem zapytania to, co wydarzyło się 2000 lat temu i zapoczątkowało chrześcijaństwo, według którego Jezus Chrystus jest Bogiem. W artykule „Czy Jezus twierdził, że jest Bogiem” opisano mocne dowody z Nowego Testamentu, wskazujące na to, że Jezus rzeczywiście twierdził, że jest Bogiem. Czy jednak naoczni świadkowie, którzy słyszeli słowa Jezusa i widzieli dokonywane przez Niego cuda, byli przekonani, że jest równy swemu Ojcu pod każdym względem? A może uważali, że Jezus był po prostu wyższą istotną stworzenia albo prorokiem, jak Mojżesz?
Aby oddzielić prawdę od fikcji musimy przyjrzeć się słowom apostołów, którzy towarzyszyli Jezusowi w ziemskiej wędrówce i spisali to, co widzieli i słyszeli.
Kliknij, aby przejść do strony 2/5 artykułu „Czy Apostołowie wierzyli, że Jezus jest Bogiem?”