Czy Jezus twierdził, że jest Bogiem?
Dwa tysiące lat temu na ziemię przyszedł Jezus Chrystus. To wydarzenie zmieniło świat na zawsze. Ludzie nadal pytają: „Kto zmienił sposób, w jaki postrzegamy Boga i siebie nawzajem?”. Jezus wygłaszał na temat tego, kim był radykalne twierdzenia, ale też ukazywał siebie jako współczującego człowieka i pokornego sługę, którego misją jest wybawienie ludzi od grzechu.
Był tajemnicą dla tych, którzy mieli okazję Go zobaczyć i usłyszeć. Masy uważały go za wspaniałego lekarza, który pomagał niewidomym, głuchym i chromym. Dawał nadzieję nieszczęśliwym i niechcianym. Wrogowie traktowali go jak oszusta. Dla zwolenników był obiecanym Mesjaszem.
Ale czy Jezus uważał siebie za Boga, jak mówią chrześcijanie?
W sercu religii chrześcijańskiej leży przekonanie, że Bóg przyszedł na ziemię w Osobie swojego Syna, Jezusa Chrystusa. Ci, którzy widzieli Jezusa, pisali o Nim jako o Stwórcy wszechświata. Ravi Zacharias, który wychował się w kulturze wielobóstwa, pisze że Jezus Chrystus był w pełni człowiekiem i w pełni Bogiem.
A oto staje przed nami mężczyzna z Nazaretu, który twierdzi że jego ojczyzną jest niebo, a Ojcem sam Bóg – syn zrodzony nie z fizycznego aktu ani potrzeby komunii, ale będący doskonałym obrazem Boga w ciele, pozostający w wiecznej komunii z Ojcem.[1]
Jak wyjaśnia J. I. Packer: „Ewangelia mówi nam, że nasz Stwórca stał się naszym Odkupicielem.”[2] Przekonanie to jest filarem wiary chrześcijańskiej i dlatego zaprzeczanie bóstwu Jezusa Chrystusa jest jak wbijanie sztyletu w serce chrześcijańskiego orędzia.
Czy jednak Jezus twierdził, że jest Bogiem, czy może wiara w ten dogmat ewoluowała z czasem? Jezus mówił w języku aramejskim (dialekcie języka hebrajskiego). Dlatego też dobrze byłoby zrozumieć, co Jego deklaracje znaczyły dla odbiorców mówiących właśnie w tym języku. Jak na nie reagowali?
Żydzi słuchający Jezusa znali dobrze Biblię Hebrajską, powinniśmy zatem zrozumieć także, jak to co mówił o sobie Jezus było odbierane w świetle żydowskiej nauki o Bogu.
Czy Jezus nauczał, że Bóg jest jeden?
Biblia mówi, że Bóg jest jedynym Stwórcą wszechświata. Jest nieskończony, wieczny, wszechmocny, wszechwiedzący, osobowy, prawy, kochający, sprawiedliwy i święty. Stworzył nas na swoje podobieństwo i dla własnej radości. Biblia mówi, że Bóg stworzył nas z chęci zawarcia z nami wiecznej relacji (Przeczytaj więcej o relacji człowieka z Bogiem tutaj:)
Gdy Bóg rozmawiał z Mojżeszem przy gorejącym krzewie 1500 lat przed Chrystusem, mocno podkreślił fakt, że On jest jedynym prawdziwym Bogiem. Wyjawił Mojżeszowi, że Jego imieniem jest Yahwe (JA JESTEM). (Większość z nas zna tłumaczenie tego imienia jako Jahwe lub PAN[3]) Od tego momentu najważniejszym fragmentem Pisma Świętego stała się w judaizmie modlitwa Szema Izrael:
„Słuchaj, Izraelu! PAN, nasz Bóg, PAN jest jeden.” (Księga Powtórzonego Prawa 6,4)
Do tego monoteistycznego świata wszedł Jezus, który zaczął nauczać i głosić twierdzenia zdumiewające wszystkich, którzy Go słuchali. Według Raya Stedmana Jezus jest centralnym punktem Ksiąg Pism Hebrajskich.
Oto staje przed nimi żywy człowiek, który jest wypełnieniem wszystkich symboli i proroctw, od Księgi Rodzaju po Księgę Malachiasza. Przechodząc od Starego do Nowego Testamentu widzimy, że Jezus z Nazaretu jest centralnym punktem obu Testamentów.[4]
Jednak to, że chrześcijanie wierzą, że Jezus jest Bogiem i wypełnieniem starotestamentowych proroctw nie oznacza, że twierdził On że jest Bogiem. Pytanie, które należy zadać to: Czy Jezus utożsamiał się z Jahwe, jedynym prawdziwym Bogiem, który rozmawiał z Mojżeszem przy gorejącym krzewie?
Aby się przekonać, spójrzmy na imiona, których Jezus używał gdy mówił o sobie i na to, co imiona te oznaczały dla Jego żydowskich słuchaczy. Według nich, za kogo podawał się Jezus?
Kliknij, aby przejść do strony 2/6 artykułu: „Czy Jezus twierdził, że jest Bogiem?”