W J 15 Jezus mówi, że trwanie w nim jest niezbędne, jeśli mamy wydać dla Niego owoc. Jezus mówi również, że jedynym sposobem na trwanie w Nim jest przestrzeganie Jego przykazań.
„Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości” (J 15, 10).
Jeśli naprawdę biegniesz, aby wygrać nagrodę, którą ma dla Ciebie Bóg, dąż do zadowolenia Chrystusa poprzez przestrzeganie Jego przykazań. Jezus powiedział: „Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania” (J 14, 15).
Jezus nie mówi, że zostaniemy zbawieni przez posłuszeństwo. Nie mówi też, że stracimy zbawienie, gdy będziemy Mu nieposłuszni. Wielu ludzi myśli, że Bóg kocha nas bardziej, gdy jesteśmy Mu posłuszni, niż gdy jesteśmy Mu nieposłuszni.
Nie jest to prawda.
Jednak tak jak kochający rodzic karze nieposłuszne dziecko, tak samo Bóg ukarze nas, gdy będziemy Mu nieposłuszni. Jego miłość jest wyrażona przez dyscyplinę, a nie odrzucenie. Chce dla nas tego, co najlepsze, a to oznacza, że chce, abyśmy Mu zaufali i byli posłuszni.
Całe życie chrześcijańskie ma być przeżywane przez wiarę, a nie przez uczynki. Inne religie podają listę zasad, których należy przestrzegać. Jednak kiedy zobaczymy, jak bardzo Bóg nas kocha i że Jezus zapłacił ostateczną cenę za nasze grzechy, będziemy chcieli być Mu posłuszni. Powierzenie swojego życia Duchowi Świętemu zaowocuje życiem w posłuszeństwie Jego Słowu.
Nie bądź rozczarowany/-a, gdy postęp w Twoim chrześcijańskim rozwoju nie następuje tak szybko, jak byś tego chciał(a). Chrześcijański rozwój jest procesem trwającym całe życie. Bóg jest cierpliwy wobec Ciebie i nigdy nie odbierze Ci swojej miłości. Pamiętaj, że Duch Święty zapewni Ci zwycięstwo w każdej chwili, kiedy zdecydujesz się być Mu posłuszny/-a.
Wielu chrześcijan twierdzi, że powierza swoje życie Bogu, ale odmawia posłuszeństwa Jego Słowu. Jakub nazywa ich wiarę „martwą”. Życie dla Chrystusa ma być jednak przeżywane przez wiarę i ufanie Bożym obietnicom nawet wtedy, gdy jesteśmy poddawani próbie i nie rozumiemy, w jaki sposób Bóg odpowiada na nasze modlitwy. Pamiętasz te dwa koła, na które patrzyliśmy wcześniej?
P: Które koło reprezentuje Twoje życie?
Jeśli Chrystus kieruje Twoim życiem, to doprowadzi to do przemiany zarówno Twojego zachowania, jak i sposobu mówienia. Innymi słowy, Twój charakter stanie się bardziej podobny do charakteru Chrystusa, a Twoje słowa i czyny będą brzmiały i wyglądały jak Jego.
Droga
Widzieliśmy już, że życie w posłuszeństwie Chrystusowi opiera się na wierze w Jego Słowo. Ty i ja nie jesteśmy w stanie prowadzić chrześcijańskiego życia we własnej sile. Jednak przez wiarę w Jego obietnice Duch Święty daje nam moc, aby przejść przez próby i pokusy. Kiedy oddajemy Mu nasze życie, On upodabnia nas do siebie.
Jezus jest zupełnie niepodobny do nas. Spójrzmy na kilka różnic:
JEZUS JEST: CZŁOWIEK JEST:
- święty grzeszny
- kochający niekochający
- skromny dumny
- przebaczający nieprzebaczający
- posłuszny nieposłuszny
Pomimo różnic, Duch Święty nieustannie upodabnia nas do obrazu Chrystusa. Co mówi Paweł w Gal 4, 19?
Osobista świętość
Jedną z cech Boga jest świętość, co oznacza, że jest On moralnie czysty i sprawiedliwy oraz odmienny od wszelkich nieczystych myśli lub czynów.
Duch Święty działa w naszym życiu, aby usunąć wszelki brud i pożądliwe myślenie.
Nancy DeMoss pisze: „Prawdziwa świętość zaczyna się od wewnątrz – od naszych myśli, postaw, wartości i motywów – od tych najbardziej wewnętrznych części naszego serca, które widzi tylko Bóg. Ma również wpływ na nasze zewnętrzne i widzialne zachowanie: «w całym postępowaniu stańcie się wy również świętym»”.
P: Co mówi Piotr w 1 P 1, 15–16?
_________________________________________________
P: Co mówi Paweł w 1 Kor 6, 18–20?
_________________________________________________
Miłość do innych
Duch Święty działa aktywnie, dając nam swoją nadprzyrodzoną miłość do innych. Jego miłość jest przebaczająca, a nie osądzająca, cierpliwa, a nie drażliwa, oraz współczująca, a nie gniewna i rozgoryczona wobec innych. Corrie ten Boom była w stanie kochać strażnika obozu, który ją poniżał i maltretował, tylko gdy dokonała wyboru, aby kochać go przez wiarę.
Wielu chrześcijan potrafi udawać kochających, żywiąc w środku wielką urazę i żal. Miłość Chrystusa jest zupełnie inna – zaczyna się od wewnątrz.
Ponieważ nie możemy po prostu poprawić naszej grzesznej natury, naszym aktem posłuszeństwa jest oddanie swojego życia Duchowi Świętemu i pozwolenie Mu upodobnić nas do Chrystusa.
P: Co mówi Paweł w Gal 3, 3?
_______________________________________________
P: Jakie jest rozwiązanie Pawła w Gal 2, 20?
_______________________________________________
P: Jak wygląda życie, którego centrum jest Jezus, w Gal 5, 22?
_______________________________________________
P: Które obszary Twojej drogi z Chrystusem zmieniły się, aby upodobnić się do Niego?
_______________________________________________
P: Jakie obszary się nie zmieniły i muszą nadal zostać Mu powierzone?
_______________________________________________
Twoja największa inwestycja
Czy kiedykolwiek myślałeś/-aś o swoim życiu jak o inwestycji? Jezus tak myślał. Ciągle porównywał Twoje życie do pieniężnej inwestycji. Jezus chce, abyś otrzymał(a) jak największy zwrot z inwestycji swojego życia. Chce, byś pomógł/pomogła Mu zbudować Jego Królestwo.
P: Jak obecnie inwestujesz swoje życie?
________________________________________________
Trzech służących
Jezus opowiedział historię (w Łk 19) księcia, który zostawił swoim trzem sługom do zainwestowania ogromną sumę pieniędzy. Miał się z nimi rozliczyć, gdy wróci po latach. Kiedy nadszedł czas, aby się rozliczyć i wynagrodzić ich za wierność, książę poprosił ich o rozliczenie. Pierwszy sługa powiedział: „Panie, podwoiłem twoje pieniądze”.
Książę był zachwycony i powiedział: „Świetna robota! Ponieważ tak wiele dla mnie zarobiłeś na tej małej inwestycji, zamierzam powierzyć Ci zarządzanie dziesięcioma miastami!”.
Drugi sługa powiedział: „Otrzymałem 50-procentowy zwrot z inwestycji”. Książę powiedział: „Będziesz zarządzał pięcioma miastami”.
Trzeci sługa powiedział: „Panie, oto twoje pieniądze – całe i bezpieczne. Trzymałem je ukryte w piwnicy, bo bałem się je stracić. Wiem, że nie znosisz głupców”.
Książę był bardzo rozczarowany i powiedział mu: „Masz rację, że nie znoszę głupców, a ty byłeś głupcem! Dlaczego nie zainwestowałeś tych pieniędzy przynajmniej w oszczędności, abym otrzymał od nich jakieś małe odsetki?”.
Następnie zwracając się do innych stojących w pobliżu, książę nakazał: „Weźcie pieniądze od tego sługi i dajcie je temu, który zarobił najwięcej”. Sprzeciwili się i powiedzieli: „Ale Panie, on już ma podwójną kwotę…”.
Książę powiedział wtedy: „O to mi chodzi: jeśli zaryzykujesz swoje życie, dostaniesz więcej, niż kiedykolwiek marzyłeś. Rozegraj to bezpiecznie, a skończysz trzymając torbę” (Łk 19, 12–27, The Message).
Jezus opowiedział swoim uczniom tę historię, aby przekazać im, że Bóg oczekuje zwrotu z naszego życia. Innymi słowy, On chce, aby nasze życie „liczyło się” dla Niego.
Życie na ziemi jest krótkie. Wkrótce się skończy i będzie za późno, by zainwestować je dla Chrystusa.
Sąd Chrystusa
Pismo Święte wyraźnie mówi, że kiedy Twoje życie się skończy, będziesz miał(a) wielki zaszczyt stanąć przed Sądem Chrystusowym i otrzymać nagrodę za swoją wierną służbę Chrystusowi. (Patrz 2 Kor 5, 10).
Wszyscy wierzący zdadzą relację ze swojej drogi z Chrystusem, ale niestety nie wszyscy otrzymają nagrodę.
P: Co mówi Paweł w 1 Kor 3, 11–15?
____________________________________________________
Jezus chce, abyś zainwestował(a) swoje życie i miał(a) jak największy wpływ na Jego Królestwo. Podobnie jak książę, który nagrodził pierwszego sługę za podwojenie jego inwestycji, Jezus bardzo pragnie Cię wynagrodzić.
Rozszerzyć swoje terytorium
W The Prayer of Jabez autor Bruce Wilkinson opowiada o tym, jak stosunkowo nieznany człowiek ze Starego Testamentu, Jabes, poprosił Boga o „rozszerzone terytorium” (1 Krn 4, 9–10). Jabes chciał być wyjątkowy dla Boga. Chciał zainwestować swoje życie i otrzymać największy zwrot. (Ta książka będzie dla Ciebie wielkim wyzwaniem).
D.L. Moody był człowiekiem, który prosił Boga o powiększenie jego terytorium. Złożył następujące oświadczenie: „Świat jeszcze nie widział, co może osiągnąć jeden człowiek, który jest całkowicie oddany Jezusowi Chrystusowi. Z Bożą łaską chcę być tym człowiekiem!”.
P: O jakie „rozszerzone terytorium” prosisz Boga?
____________________________________________________
Ambasadorzy Chrystusa
W tym samym fragmencie Pisma Świętego, w którym Paweł mówi wierzącym z Koryntii o Sądzie Chrystusowym, wspomina też o innym ważnym fakcie:
„w imieniu Chrystusa spełniamy posłannictwo jakby Boga samego” (2 Kor 5, 20).
Państwo wybiera ambasadora, który reprezentuje je jak najlepiej w innym kraju. Król lub prezydent bardzo dba o to, by wybrać najlepszego przedstawiciela.
Twój Król wybrał Cię do reprezentowania Go. Bóg wybrał Cię, aby docierać do innych w Jego imieniu. Jesteś „świadkiem” Chrystusa.
Twoje świadectwo dla Chrystusa przyjmuje dwie podstawowe formy:
- świadectwo poprzez Twoją „drogę”;
- świadectwo poprzez Twoją „mowę”.
Droga przed mową
Jednym z powodów, aby wzrastać w Twojej relacji z Chrystusem, jest to, aby inni mogli widzieć Chrystusa w Twoim sposobie życia. To może mieć ogromny wpływ na innych. Jezus powiedział: „Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie” (Mt 5, 16).
Zapisz swoje przemyślenia na temat bycia Ambasadorem Chrystusa.
Praca w toku
Nie pozwól, aby fakt, że jesteś „pracą w toku” powstrzymywał Cię przez dzieleniem się Chrystusem z innymi. Szatan chciałby, abyś milczał(a) na temat Twojej nowej relacji z Chrystusem.
Jeśli jednak nie żyjesz dla Chrystusa, takie zachowanie będzie oczywiste, a dzielenie się Chrystusem będzie wydawało się być hipokryzją.
P: Czy coś powstrzymuje Cię przed dzieleniem się Chrystusem z przyjaciółmi i innymi?
__________________________________________________
Głoszenie dobrej nowiny
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś/-aś się nad tym, ile znasz osób lub z iloma osobami utrzymujesz kontakt, które cierpią i które są rozczarowane życiem? W rzeczywistości niektórzy są tak przygnębieni, że rozważają odebranie sobie życia.
P: Czy są jakieś osoby, z którymi możesz podzielić się Chrystusem?
___________________________________________________
Jak dzielić się Chrystusem z innymi
Nie musisz być ekspertem od Pisma Świętego ani mieć lat doświadczenia z Chrystusem, aby dawać świadectwo. Jest kilka sposobów, na które możesz na co dzień werbalnie dzielić się Chrystusem.
Nieformalne dzielenie się
Nie musisz przedstawiać całej Ewangelii, aby wywrzeć na kogoś wpływ dla Chrystusa. Poproś Ducha Świętego, aby zaprowadził Cię do kogoś, kto jest otwarty na słuchanie o Chrystusie:
- Zaproś przyjaciela do kościoła lub grupy, do której uczęszczasz.
- Dawaj osobiste świadectwo.
- Poproś kogoś, aby poszedł z Tobą na chrześcijańskie wydarzenie.
- Przedstaw przyjaciela innym chrześcijanom.
- Daj komuś chrześcijańską książkę lub traktat.
- Zaproś kogoś na Y-Jesus.com lub inną chrześcijańską stronę internetową.
Kluczem do nieformalnego świadectwa jest bycie dostępnym i proszenie Boga o prowadzenie. On to zrobi! Czeka na Twoją prośbę!
Bezpośrednie przedstawianie stwierdzeń Chrystusa
Każdy potrzebuje możliwości wysłuchania pełnej historii o tym, jak bardzo Bóg kocha go osobiście. Kiedy już nawiążesz relację z daną osobą i „zapracujesz sobie na prawo do bycia wysłuchanym/-ą”, módl się o możliwość dzielenia się Chrystusem.
Polecamy przeczytać artykuł: „Czy Jezus jest dziś ważny?” na Y-Jesus.com i poświęcić trochę czasu na wydrukowanie go. Być może zechcesz dać dodatkowy egzemplarz osobie, z którą dzielisz się Chrystusem. Ten artykuł podkreśla fakt, że chrześcijaństwo jest raczej relacją z Jezusem Chrystusem niż zbiorem zasad, których należy przestrzegać.
Większość ludzi odrzuca chrześcijaństwo, ponieważ go nie rozumie albo rozumie je nieprawidłowo i uważa, że jest to tylko „religia”. Nie zdają oni sobie sprawy, że jest to relacja z ich Stwórcą – Jezusem Chrustem! Najlepszym sposobem na dawanie świadectwa, aby ludzie naprawdę zrozumieli to, co mówi Pismo Święte, jest zwięzłe przedstawienie Ewangelii wraz ze swoim świadectwem i odniesieniami biblijnymi.
W tym miejscu opisz krótko swoje świadectwo na temat tego, jak przyjąłeś/przyjęłaś Chrystusa i w jaki sposób On Cię zmienił (w razie potrzeby użyj dodatkowej kartki papieru).
Oto kilka dodatkowych pomysłów na przygotowanie i podzielenie się swoją wiarą z drugą osobą:
Modlitwa
Zanim zaczniesz rozmawiać z przyjaciółmi na temat Boga, porozmawiaj z Bogiem na temat swoich przyjaciół. Poproś Go, aby przygotował ich serca i kontrolował Cię przez Ducha Świętego.
Skorzystaj z traktatu ewangelizacyjnego
Aby być zwięzłym/-ą i nie odbiegać od tematu, użyj dobrego traktatu ewangelizacyjnego, takiego jak Cztery prawa duchowe życia Billa Brighta (New Life Publications) czy The Bridge (Navpress).
Skorzystaj z Pisma Świętego
Zabierz ze sobą małe Pismo Święte z podkreślonymi kluczowymi wersetami. Najlepiej użyć współczesnego tłumaczenia. Spróbuj zapamiętać kluczowe wersety dla każdego punktu Ewangelii.
Podziel się swoim osobistym świadectwem
Napisz swoje osobiste świadectwo i przejrzyj je z przyjacielem, aż będziesz mógł/mogła je przedstawić w sposób naturalny w ciągu 3 do 5 minut. Skup się na tym, jak Chrystus zmienił Twoje życie i jak wiele dla Ciebie znaczy. Bądź entuzjastyczny/-a, ale nie fałszywy/-a. Zachowaj przejrzystość i daj znać, że to jest dla Ciebie prawdziwe.
Zachowaj skupienie
Dzieląc się Chrystusem z niewierzącym, odbywasz duchową walkę. Osoba może Ci przerywać lub próbować uniknąć prawdziwych problemów i zbić Cię z tropu. Módl się i skupiaj się na miłości Chrystusa oraz Jego śmierci dla tej osoby na krzyżu. Podkreślaj, jak ważna jest ona dla Boga.
Poproś o decyzję
Kiedy dzielisz się z kimś Chrystusem, a osoba ta jest otwarta na przesłanie, nie bój się poprosić o decyzję. Podczas gdy prowadzi Cię Duch Święty, możesz oczekiwać, że Bóg będzie działać w jej sercu. Zadaj jedno z następujących pytań:
- „Czy to ma dla ciebie sens?” „
- „Czy chcesz przyjąć Dar Boga?”
- „Czy chcesz się upewnić?”
- „Czy chcesz zaprosić Jezusa do swojego życia?”
Jeśli osoba, z którą dzielisz się Jezusem, jest gotowa go przyjąć, módl się razem z nią, używając modlitwy ze swojego traktatu lub tej, która została podana wcześniej w tej broszurze.
Kolejny krok
Kiedy osoba zwróci się do Chrystusa, ważne jest, aby dzielić się z nią tym, jak może wzrastać w swojej relacji z Bogiem. Zaplanuj czas, aby przejrzeć z nią tę broszurę.
Ważne jest również, aby natychmiast nawiązała kontakt z innymi chrześcijanami – najlepiej z ludźmi, z którymi może się utożsamiać.
Przekazywanie pałeczki
Kiedy prowadzisz jakąś osobę do Chrystusa, „przekazujesz jej pałeczkę”. Na podstawie Słowa Bożego naucz jej zasady uczniostwa, której Paweł nauczył Tymoteusza, aby przekazała ją innym: „co usłyszałeś ode mnie za pośrednictwem wielu świadków, przekaż zasługującym na wiarę ludziom, którzy też będą zdolni nauczać i innych” (2 Tm 2, 2).
Tym, którzy poważnie traktują Słowo Boże i chcą być uczniami, gorąco polecamy regularne spotkania (przynajmniej co drugi tydzień), aby zagłębić się w Pismo Święte. Nowym osobom wierzącym zalecamy zarówno studiowanie Pisma Świętego w małych grupach, jak i naukę jeden-na-jednego.
Biegnij po wygraną!
Twój wyścig trwa, a do pokonania masz jeszcze wiele kilometrów!
Biegacze maratonu często męczą się podczas długiego biegu. Niektórzy rezygnują. Ci, którzy kończą z przytupem, skupiają się na linii mety, satysfakcji z dobrej roboty i nagrodzie, która na nich czeka.
Słowo Boże mówi, jak zakończyć z przytupem:
„zrzuciwszy wszelki ciężar, [a przede wszystkim] grzech, który nas łatwo zwodzi, biegnijmy wytrwale w wyznaczonych nam zawodach. Patrzmy na Jezusa, który nam w wierze przewodzi i ją wydoskonala” (Hbr 12, 1–2).
P: Jaki ciężar Cię spowalnia?
_______________________________________________
P: Jaka jest najważniejsza rzecz, której nauczyłeś/-aś się podczas tego studium?
_______________________________________________
Kiedy Chrystus stanie się centrum Twojego życia, wszystko się zmieni. Twoje życie będzie pełne radości i pokoju. Będziesz chciał(a) go zadowolić. Bóg da Ci miłość do innych ludzi, nawet do Twoich wrogów. On może wziąć zwykłych ludzi i uczynić ich życie celowym i owocnym.
„Temu zaś, który mocą działającą w nas może uczynić nieskończenie więcej niż to, o co my prosimy czy rozumiemy” (Ef 3, 20).
Jesteś gotowy/-a zaryzykować wszystko dla Chrystusa? On jest całkowicie godny zaufania i będzie z Tobą na każdym kilometrze Twojego wyścigu, nawet kiedy będziesz zmęczony/-a i będziesz chciał/-a zrezygnować. Zapamiętaj te wersety i trzymaj się Bożego celu dla Twojego życia!
„Lecz ci, co zaufali Panu, odzyskują siły, otrzymują skrzydła jak orły: biegną bez zmęczenia, bez znużenia idą” (Iz 40, 31).
„Czyż nie wiecie, że gdy zawodnicy biegną na stadionie, wszyscy wprawdzie biegną, lecz jeden tylko otrzymuje nagrodę? Przeto tak biegnijcie, abyście ją otrzymali” (1 Kor 9, 24–26).
„Jestem bowiem świadomy zamiarów, jakie zamyślam co do was – wyrocznia Pana – zamiarów pełnych pokoju, a nie zguby, by zapewnić wam przyszłość, jakiej oczekujecie” (Jr 29, 11).