Jaki werdykt wydałaby ława przysięgłych?
Kolejnym uczonym, który pisał o dowodach na zmartwychwstanie Jezusa, był dr Simon Greenleaf, założyciel Harwardzkiej Szkoły Prawa. Greenleaf jest autorem zasad postępowania dowodowego, z których korzysta nasz współczesny system prawny.
Stosując te zasady do wydarzeń związanych ze śmiercią Jezusa, Greenleaf doszedł do wniosku, że każda uczciwa ława przysięgłych wydałaby werdykt potwierdzający prawdziwość zmartwychwstania Jezusa. Podobnie, jak w przypadku Morisona, przekonującym momentem była nagła zmiana w zachowaniu uczniów.
Pisze: „Uczniowie nie byliby w stanie wytrwać w przekonaniu, że Jezus zmartwychwstał, jeśli nie widzieliby zmartwychwstałego Chrystusa.[22]
Zmartwychwstanie Jezusa przekonało jego uczniów o tym, że był Mesjaszem, który umarł za nasze grzechy, potężnym „JA JESTEM”, który rozmawiał z Mojżeszem,, „jedyną drogą do Boga” i „zmartwychwstaniem i życiem”. Wiedzieli już, że to Jezus ma władzę nad życiem i śmiercią, i oddali własne życie ogłaszając, że jest on zmartwychwstałym Panem.
Lewis, pomimo swojego początkowo sceptycznego nastawienia, wyjaśnia, dlaczego zmartwychwstanie Jezusa było wydarzeniem wyjątkowym w historii ludzkości.
„Wydarzyło się coś zupełnie nowego w historii świata. Chrystus pokonał śmierć. Drzwi, które zawsze były zamknięte, po raz pierwszy zostały otwarte.”[23]
Jakie zatem znaczenie ma dziś zmartwychwstanie Jezusa dla Ciebie i dla mnie?
Kliknij tutaj aby przejść do strony 9/10 artykułu: „Kim jest prawdziwy Jezus?”