Gnostická evangelia: Jsou skutečným příběhem Ježíše Krista?
Existují tajné spisy o Ježíši Kristu?
V roce 1945 byl učiněn objev dokumentů v Horním Egyptě nedaleko města Nag Hammadi. Padesát dva starověkých spisů, která se nazývají Gnostická evangelia, bylo nalezeno ve třinácti kožených papyrusových kodikech (ručně psaných knihách). Tyto dokumenty byly napsány v koptštině a patřily do knihovny v blízkém klášteře.
Několik gnostických učenců zašlo tak daleko, že tvrdilo, že tyto nedávno objevené spisy jsou autentickou historií Ježíše Krista místo knih Nového zákona. Ale má jejich víra v pravdivost těchto dokumentů nějakou oporu v dalších historických důkazech? Podívejme se hlouběji na to, jestli dokážeme oddělit pravdu od fikce.
Tajní “vědoucí”
Gnostická evangelia jsou připisována skupině známé jako (velké překvapení zde) gnostikové. Tento název pochází z řeckého slova gnosis, které znamená „znalost“. Tito lidé si mysleli, že mají nějaké tajné, zvláštní znalosti, které byly skryté před ostatními obyčejnými lidmi.
Jak se křesťanství postupně šířilo, gnostikové vmíchali některé doktríny a prvky křesťanství do jejich vlastní víry a proměnili tak gnosticismus v určité padělané křesťanství. Možná to udělali proto, aby udrželi počet svých věřících a udělali z Ježíše “dítě z plakátu” pro jejich tajnou věc. Nicméně, aby byl jejich systém myšlení slučitelný s křesťanstvím, Ježíš potřeboval být znovuobjeven a zbaven jak jeho lidskosti, tak jeho absolutního božství.
V knize Oxfordské dějiny křesťanství John McManners napsal o této směsi gnostické, křesťanské a mýtické víry.
„Gnosticismus byl (a stále je) teosofií s mnoha různými složkami. Okultismus a orientální mystika se spojily s astrologií, magií. … Shromažďovali se Ježíšovy výroky, které byly dále utvářeny tak, aby odpovídaly jejich vlastnímu výkladu (jako třeba v Tomášově evangeliu) a nabídli tak svým stoupencům alternativní nebo soupeřící formu křesťanství.“ [1]